• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2072511,738
  % 0,77
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Ziraat Bankası EFT Limit Arttırma 2023

Ziraat Bankası EFT Limit Arttırma 2023

Ziraat Bankası, Türkiye’nin köklü kamu bankalarından biri olarak müşteri odaklı hizmet anlayışıyla çalışmaktadır. Banka, sunduğu hizmetlerle müşterilerinin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla sürekli olarak kendini yenilemektedir. Bu kapsamda Ziraat Bankası müşterileri, diğer bankalardaki hesaplara EFT yoluyla para gönderme işlemi yapabilmektedir. Ancak, her banka gibi Ziraat Bankası da günlük işlemlerde limit belirlemekte ve bu limitler doğrultusunda işlem yapılmasına imkan tanımaktadır. Peki, EFT işlemi nedir, günlük EFT limiti ne anlama gelir ve Ziraat Bankası EFT limit arttırma nasıl yapılır? İşte bu konulara dair merak edilenler.

EFT İşlemi ve Günlük EFT Limiti

EFT, Elektronik Fon Transferi anlamına gelmektedir ve vadesiz hesaplardan başka bankalardaki vadesiz hesaplara para transferi işlemidir. EFT işlemleri için gönderici ve alıcıya ait vadesiz hesaplar gerekmekte olup, bu hesaplar farklı bankalarda bulunmalıdır. İşlem sırasında IBAN numarası, şube ve hesap numarası, ad soyad bilgileri ve gönderilecek para tutarı gibi bilgilerin tamamlanması gerekmektedir.

EFT işlemleri şu yöntemlerle gerçekleştirilebilir:

 1. ATM cihazları aracılığıyla
 2. İnternet bankacılığı kullanarak
 3. Mobil bankacılık uygulaması vasıtasıyla
 4. Telefon bankacılığı hizmetiyle

Günlük EFT limiti, bankaların farklı bankalara gerçekleştirilen para transferlerini kontrol altında tutmak amacıyla belirlediği bir uygulamadır. Bu sayede, belirli bir tutarın üzerinde para aktarımı yapılamamaktadır. Fakat limit aşımı durumunda ertesi gün tekrar EFT işlemine devam edilebilir.

Ziraat Bankası EFT Limit Arttırma Yöntemleri

Eğer gün içinde yüksek miktarda EFT yapmanız gerekiyorsa ve günlük limitiniz buna engel oluyorsa, Ziraat Bankası EFT limitinizi artırmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Limit artışı talepleriniz için kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır:

Müşteri hizmetlerinden Ziraat Bankası EFT limit artırma işlemi: Hesabınızın günlük EFT limitini artırmak için Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası olan 0850 220 00 00 ve 444 00 00’ı arayarak talepte bulunabilirsiniz.Banka şubesinden Ziraat Bankası EFT limit artırma işlemi: Limit artırımı için banka şubesine giderek doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Bu amaçla en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ederek, müşteri temsilcisi ile görüşebilir ve talebinizi iletebilirsiniz. Başvurunuz kabul edilirse, günlük EFT limitiniz istediğiniz ölçüde artırılacaktır.

Ziraat Bankası EFT İşlemlerinin Saatleri ve Süreçleri

Ziraat Bankası EFT işlemleri, belirli saatler arasında gerçekleştirilmektedir. Banka, iş günlerinde saat 09:00 ile 17:00 arasında EFT işlemi yapma imkanı sunmaktadır. Bu saatler dışında yapılan EFT işlemleri, bir sonraki iş günü içerisinde gerçekleştirilir.

EFT işlemlerinin süreci ise şu şekildedir:

 1. Gönderici tarafından EFT işlemi başlatılır.
 2. İşlem bankalar arası sistem üzerinden alıcı bankaya iletilir.
 3. Alıcı banka, EFT işlemini değerlendirir ve onaylar.
 4. Onaylanan EFT işlemi, alıcı hesaba aktarılır.

EFT işlemlerinin süresi, bankalar arası sistemlerin yoğunluğuna ve işlem saatlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle aynı gün içerisinde gerçekleştirilen EFT işlemleri, en geç bir sonraki iş gününde tamamlanmaktadır.

Ziraat Bankası Günlük Limitleri

Ziraat Bankası, günlük EFT limitlerini 50.000 TL olarak belirlemiş durumda. Ancak, bu tutar müşterinin hesap hareketlerine ve işlem hacmine göre 100.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bununla birlikte, maaş alan kişilerin maaş protokolü ve ticari firmaların yaptıkları anlaşmalar gibi faktörler de hesap limitlerinde etkili olabiliyor.

Havale işlemlerinde ise Ziraat Bankası’nın belirlediği limitler şu şekilde:

 • Ziraat Bankası şubelerinden yapılan havalelerde günlük limit 500.000 TL’dir.
 • Ziraat Bankası ATM’lerinden yapılan havalelerde günlük limit 10.000 TL’dir.
 • İnternet ve mobil bankacılığından yapılan havalelerde günlük limit 250.000 TL’dir.

Neden EFT ve Havale Limitleri Bulunuyor?

Bankalar, para aktarımı işlemlerinde limit belirleyerek ticari kazanç sağlamayı amaçlıyor. Bu nedenle, her bankanın belirlediği günlük ve aylık limitler bulunuyor. Bu limitler banka ve müşteri arasındaki güvenliği sağlamak adına belirleniyor.

Öte yandan, internet bankacılığının yanı sıra telefon bankacılığı, ATM’ler ve banka şubelerinden de havale işlemi yapılabiliyor. Fakat, bu işlemlerin her biri için ayrı bir limit belirleniyor. Limitler, müşterilerin güvenliğini korumak için titizlikle belirleniyor.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Hisse Senedi Komisyon Oranları 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.