• YARIM ALTIN
  8.438,00
  % -1,23
 • AMERIKAN DOLARI
  33,2859
  % 0,01
 • € EURO
  36,0840
  % 0,30
 • £ POUND
  42,5094
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3827
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2257795,460
  % 1,70
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar 2023

Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar 2023

Doğum borçlanma kredisi, çalışan kadınlara verilen kredi türüdür. Bebek ihtiyaçları, doğum öncesi ve doğum sonrası ihtiyaçlar ve aynı zamanda hastane masrafları gibi ihtiyaçları karşılayabilmek adına verilen kredi türüdür. En fazla 3 çocuğa kadar doğum borçlanma kredisi verilmektedir. Çocuk başına yapılan doğum kredisinin süresi 24 ay yani 2 yıl olarak belirlenmiştir. Doğum sebebi ile kadın çalışanın çalışmadığı günler için taksitle ya da bütün bir şekilde prim ödemesi yapılması gerekmektedir.

Doğum Borçlanması Kredisi Nedir?

doğum borçlanması kredisi, çalışan kadınların çalışma yaşantılarında genellikle gerek duydukları ve ihtiyaçlarının bulunduğu bir kredi türüdür. doğum borçlanması kredisi alabilmek için kişilerin doğumdan önce sigortalı bir şekilde çalışmış olmaları ve sigorta primlerinin düzenli olarak yatırılmış olması gerekmektedir. Türkiye’de yer alan bütün vatandaşlar, gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde doğum borçlanması kredisi imkanlarından yararlanabilmektedir. Yalnızca üç çocuk sınırı bulunan doğum borçlanması kredisi, her çocuk için farklı miktarlarda kredi tanımlamaktadır. İlk çocuk için 720, ikinci çocuk için 1.440  ve üçüncü çocuk için ise 2.160 gün olarak izin belirlenmiştir. Bunun yanı sıra doğum borçlanması kredisi miktarı, çocuk sayısı konusunda da değişiklik göstermektedir.

İlk çocuk için 15.580 Türk Lirası doğum borçlanması kredisi verilirken, ikinci çocuk için 31.161 Türk Lirası, üçüncü çocuk için ise 46.741 Türk Lirası doğum borçlanması kredisi verilmektedir.

dogum borclanmasina kredi kullandiran bankalar

Ziraat Bankası Doğum Borçlanması Kredisi 2021

Ziraat Bankası doğum borçlanma kredisi, 2021 yılı itibari ile başvurulara açıktır. Doğum borçlanma kredisi alabilmek için kişilerin sigortalı olması gerekmektedir. Yasa gereği çalışan kadınlar, en fazla 2.160 gün doğum borçlanması yapabilmektedir. Bu süre fazla geldiği takdirde ise, daha az borçlanmak mümkün.

Dogum borclanmasi ve erken emeklilik 1

Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Türkiye’de faaliyet göstermekte olan neredeyse bütün bankalar, doğum borçlanması kredisi vermektedir. Bu bankalar ile görüşerek, başvuru yaparak kolaylıkla doğum kredisi alabilirsiniz.

 1. Vakıfbank
 2. Garanti BBVA
 3. Türkiye İş Bankası
 4. Şekerbank
 5. Yapı Kredi
 6. Odeabank
 7. Ziraat Bankası
 8. Halkbank
 9. Denizbank
 10. Enpara
 11. ING Bank
 12. HCBS
 13. ICBC
 14. Türkiye Ekonomi Bankası
 15. QNB Finansbank

Bu bankalar aracılığı ile internet üzerinden ya da telefon bankacılığı üzerinden başvuru yapabilmenizin yanı sıra, aynı zamanda herhangi bir şubeye giderek de başvuru yapabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Taksitlendirme Yapan Bankalar

Yukarıda sıralamış olduğumuz doğum borçlanması kredisi veren bankaların tamamı, taksitlendirme yapmaktadır. Taksit ve vade sürelerini başvuru esnasında görüşme yaparak düzenleyebilirsiniz. Taksit oranları bankadan bankaya değişiklik gösterse de; genel olarak 3 ay ila 64 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra, bankadan alabileceğiniz doğum kredi miktarı; çocuk sayısına göre de değişiklik gösterebilmektedir.

dogum borclanmasi icin kredi veren bankalar ve sartlari

Doğum Borçlanması Nereye Ödenir?

Doğum borçlanması ödemeleri, başvuru yapılan bankaya yapılmaktadır. Yani X bankasından doğum borçlanma kredisi aldıysanız; yine X bankasına ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeleri ATM’lerden, mobil bankacılık uygulamalarından ya da müşterisi olduğunuz bankanın herhangi bir şubesinden yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, farklı bir bankada olan hesabınızdaki para ile ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu konu hakkında yer alan bilgiler ve detaylar, bankadan bankaya büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle de en doğru detayları ve bilgileri alabilmek için; müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçmeniz; merak ettiğiniz soruları sormanız doğru olacaktır.

Aklınıza takılan fakat içerikte yer almayan sorularınızı yorum alanından bizlere yöneltebilir ve uzman ekibimizden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Günlük ATM Para Çekme Limitleri 2023 (BÜTÜN BANKALAR) başlıklı makalemizde bankamatik para çekme limiti, garanti atm para çekme limiti ve iş bankası para çekme limiti hakkında bilgiler verilmektedir.