• YARIM ALTIN
  8.468,00
  % -0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0516
  % 0,01
 • € EURO
  36,0321
  % 0,17
 • £ POUND
  42,7367
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,5495
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3809
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  2247474,126
  % 1,30
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2023

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2023

 

Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir 2021 itibari ile güncellendi. Evde bakım ya da bakım ihtiyacı bulunan engelli vatandaşların evde bakım ücreti ve evde bakıma destek yardımlarından faydalanabilmesi için; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gereklidir.

Uzun bir süredir devlet, evde bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşlara bakan yakınlarına maaş ile destek sağlamakta. Yeni yıla girdikten kısa bir süre sonra ise; evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir; değişti. Engelli raporu olan herkesin başvuru yaptığı bu maaş, kişilerin rahat bir geçim sağlamasına yardımcı oluyor.

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Nasıl Hesaplanır

Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir hesaplaması yapabilmek; oldukça kolay bir işlemdir. Evde yaşayan kişi başına düşen gelir miktarı; hesaplandığı dönem geçerli olan asgari ücretin üçte ikisinden daha fazlaysa; engelli vatandaşlara evde bakım maaşı verilmemektedir. Yani; kısa bir ifade ile kişi başına düşen aylık gelir 2/3’den daha az olmalıdır.

Evde Bakım

Evde Bakım

Engelli Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2021

Engelli maaşı kişi başına düşen gelir; 2019 yılında 1.219 TL olarak baz alınmaktaydı fakat yapılan asgari ücret zammı neticesinde bu rakam değişti ve 2021 engelli maaşı kişi başına düşen gelir; 1.549 TL’dir. Yani kişinin engelli maaşı alabilmesi için; ev halkının tamamının bireysel olarak kişi başına düşen gelirinin 1.549 TL olması gerekmektedir.

Evde Bakım Ücreti Gelir Kriteri Kalkacak Mı ?

Bir süredir evde bakım ücreti gelir kriterleri kalkacak mı sorusu vatandaşların kafasını kurcalıyor. Fakat resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalara göre; evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir hesaplaması adil bir şekilde maaş verilebilmesi için gerekli. Bu nedenle 2021 evde bakım ücreti gelir kriterleri kalkacak mı sorusu ve olumsuz yanıtlar asılsızdır.

Evde Bakım Maaşı 2021

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç vatandaşların yakınlarına bakım karşılığında verilen maaştır. Bu maaş, engelli bireyin daha iyi bakılmasını sağlamanın yanı sıra, gereken ihtiyaçların giderilmesine de olanak sağlamaktadır. Bu nedenle ülkemizde birçok engelli vatandaş ve yakınları; bu maaştan yararlanmaktadır.

Evde Bakım

Evde Bakım

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2021

Yukarıda yaptığımız açıklamalar neticesinde; Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir hesaplamasını örneklendirmek gerekirse;

4 kişilik bir ailede aylık eve giren para miktarı 2000 Türk Lirası olarak var sayalım. 4 kişilik bir ailede kişi başına düşen gelir; 2.000 TL / 4 Kişi = 500 TL. Güncel asgari ücretin 3’de 2’si;  1.549 TL’dir. Bu hane; aylık kişi başına 500 TL gelire sahip olduğu ve kişi başı 1.549 TL’yi geçmedikleri için; evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir konusunda maaş almak için uygundur.

Evde Bakım

Evde Bakım Maaşı Gelir Kriteri

Evde bakım maaşı alabilmek için; eve aylık giren gelir miktarı için bir takım kriterler bulunuyor. Bu kriterlere ve diğer kriterlere uyan kişiler; maaş alabiliyor. Evde bakım maaşı gelir kriterleri arasında ev gelirinin, evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir hesaplamasında asgari ücretin 3’de 2’si kadar olması şart.

Engelli maaşları ne kadar olacak konusunda bilgi alabilmek için, diğer konumuzu inceleyebilirsiniz – Engelli Maaşları Ne Kadar Olacak

Engel Olma Yüzdeliği

Evde bakım maaşı alabilmek için, ya da engelli maaşı alabilmek için engelli kişilerin en az yüzde 40 oranında engel raporuna sahip olması gerekmektedir. Bu yüzdenin altında olan kişiler; maaş alamamaktadır.

Bakıma Muhtaçlık Durumu

Engelli bireyin evde bakım maaşı alabilmesi için; kendi öz bakımını yerine getirmemesi, kendisine ve çevresine zarar verebilecek davranışlar sergilemesi, hareket edemiyor olması, kendi idaresini ve ev işlerini yapamıyor olması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan 2023 Engelli Maaşları Ne Kadar Olacak? başlıklı makalemizde engelli emekli maaşı son dakika, engelli maaşı ne kadar ve engelli maaşı zam hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR YAZ
 • Mustafa Özcan4 yıl önce
 • Merhaba babam sigortadan malül emeklisi kesin bilmiyorum 2040 ile 2095 TL civarında alıyor,annem benden dolayı evde bakım maaşı 1460 TL alıyor.Ben engelli maaşı alıyordum kestiler şimdi almıyorum.Peki devletin verdiği 1000 TL’lik koronavirüs yardım parasından bende yararlanabilir miyim?
  Birde koronavirüs yardım parasından almak için kişi başına düşen gelir kaç tl’dir?Birde koronavirüs yardım parası için başvuru yaparsam evde bakım maaşını keserler mı?Ayrıca sorumun cevabını mail adresime de gönderin.