• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2150247,681
  % -0,42
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Kredi Tahsis Ücreti İle Dosya Masrafı Aynı Şey Mi? 

Kredi Tahsis Ücreti İle Dosya Masrafı Aynı Şey Mi? 

Kredi başvuruları yaparken, kredi tutarına göre bankalar kişilerden kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı adı altında bir takım ücret kesintisi yapmakta. Bu tutarlara itiraz ettiğiniz durumda, tüketici hakem heyeti, kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı için olumlu yanıt verirse, banka tarafından bu ücretleri geri alabiliyorsunuz. Fakat bazı durumlarda banka geri dava açarak, yasal bir işlem olduğu gerekçesi ile kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı ücretlerini sizden faizi ile geri almaktadır.

Kredi Tahsis ücreti ile dosya masrafı aslında aynıdır. Banka, çektiğiniz kredi tutarının yaklaşık binde 5’i kadar sizden kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı adı altında ücret alabilir.

Kredi Tahsis Ücreti

Kredi Tahsis Ücreti

Kredi Dosya Masrafı Yasal Mı?

Kredi dosya masrafı, 2014 yılının öncesine kadar yasal bir kesinti değildi. Fakat 2014 yılından sonra, yasallaştırılarak; yapılan bir kesinti haline geldi. Eğer 2014 yılından önce çektiğiniz bir krediniz varsa, başvuru yaparak bu kesintiyi geri alabilirsiniz. Çıkarılan yasa gereğince bankalar kredi tutarının en fazla binde 5’i kadar kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı adı altında kesinti yapabilmektedir. Yani banka, yasal olarak 100 Bin Türk Lirası değerinde kredi aldığınızda, sizden en fazla 500 Türk Lirası kadar dosya masrafı alabilmektedir.

Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, sigortaların da bu masraf kapsamında olmadığıdır. DASK – hayat sigortası için ayrı bir masraf çıkabilmektedir.

Kredi tahsis ücreti için şikayette bulunacaksanız, öncelikle borçlarınızı düzenli ödemeli ve yasal takibe alınmamış olmanız gerekmekte. Kredi borcunuzu ödemezseniz, sonuçlarında neler olacağınız görebilmek için bu içeriğimize göz atabilirsiniz – Kredi borcumu ödemezsem ne olur ?

Kredi Tahsis Ücreti

Kredi Tahsis Ücreti

Kredi Tahsis Ücreti İle Dosya Masrafı Aynı Şey Midir?

Kredi tahsis ücreti ile dosya masrafı, esasında aynı şeydir. 2014 yılından sonra, Kredi dosya masrafının adı değiştirilerek, dosya masrafı adı altında kesinti yapılmaya başlandı. Yasal düzenlemeler çerçevesinde bankalar, sizlerden kesinti yapabilmektedir. Fakat sözleşme gereği, bankalar; başvuru yaptığınız kredi tutarının binde 5’i kadar kesinti alabilmektedirler. Bu oranın üzerinde yapılan kesintiler yasal değildir ve kredi sahibine şikayet hakkı doğmaktadır.

Kredi hesaplaması yapabilmek için, Akbank’ın resmi internet sitesini ziyaret edebilir, faiz oranlarını görebilirsiniz – Akbank Kredi Faiz Hesaplama

Eğer banka Kredi dosya ücreti ile dosya masrafı adı altında sizden binde 6 oranında da olsa kesinti yapıyorsa, şikayet ederek paranızı geri alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı 2023 başlıklı makalemizde banka borcu hapis cezası, kredi borcu ödenmezse hapis cezası ve kredi borcunu ödenmezse haciz varmı hakkında bilgiler verilmektedir.