• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2111798,725
  % 1,74
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Esnaf Kefalet Kredileri Nedir? (2023 Hesaplama Tablosu)

Esnaf Kefalet Kredileri Nedir? (2023 Hesaplama Tablosu)

Ticari iş yeri sahiplerinin esnaf kefalet kredileri sayesinde ciddi nefes aldıklarını sürekli duyuyoruz. Bankalar, meslek odaları gibi yerler vasıtasıyla sıklıkla dile getirilen bu kredi sisteminin ne olduğu ve nasıl bir çalışma düzeni içerisinde sunulduğu hakkında bilgi vermeye gayret göstereceğiz.

Ticari İşletme sahiplerinin özel ayrıcalıklar dahilinde almış olduğu bir ticari kredi olarak özetlenebilir. Sağlamış olduğu en büyük avantaj, birçok krediye göre daha uzun vadeli oluşudur. Esnafa sunulmuş olan bu krediler dahilinde tüm bankaların faiz oranları göz önünde bulundurulur. Sunulmuş olan faiz oranı, en düşük faiz oranı olmakla birlikte ödeme taksitleri, üç ayda bir yapılır. Esnafın rahat nefes alması adına verilen esnaf kefalet kredisi aynı zamanda da üst limiti yüksek şekilde hazırlanır. Böylece esnaf yapacağı yatırım ile alakalı daha rahat hareket edebilir.

Bu kredi ile ilgili başvuru yöntemleri için iki farklı başvuru yöntemi bulunur. Devlet veya özel bankalar aracılığı ile başvuru yapılabildiği gibi bağlı olunan meslek odaları ve ticaret odaları aracılığıyla da bu işlemler gerçekleştirilebilir. Detayları hakkında sizlere bilgi vererek bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Bu arada esnaf kefalet kredisi konusunda bir soru işaretini daha yanıtlamaya çalışalım. Kredi tutarının çekilmesi için herhangi bir yatırım gösterilmesi zorunlu değildir. Esnafın ileride yapacağı bir yatırım için de bu krediden yararlanma hakkı bulunmaktadır. Bu sayede daha rahat bir şekilde hareket edilmesi durumu da söz konusudur. Yapılan tüm yatırımsal faaliyetler ticari faaliyet olarak tüccarın daha rahat şekilde esnaflığını sürdürmesi için hazırlanmış bulunmaktadır.

esnaf kredileri

esnaf kredileri

Esnaf Kefalet Kredileri Nedir? 

Esnaf kefalet kredileri az önce de bahsettiğimiz gibi çeşitli şekillerde esnaf için verilen kredilerdir. Vergi levhasına sahip olan tüm esnafa verilebilir. Az önce de bahsettiğimiz gibi iki farklı şekilde sunulabilmektedir. Aslında başvuru şartları da 2’ye ayrılmaktadır. Tüccarın hiç kuşku yok ki öncelikli hedefi kendi meslek odası üzerinden bu krediye başvurması olacaktır. Normal yollardan bankaya başvurduğunuzda banka tarafından size sunulacak faiz oranına göre çok daha altında faiz oranıyla bu krediden yararlanma şansına sahip olabilirsiniz.

Kredi sistemi düzeninde sunulduğu için KOSGEB hibeleri gibi bir süreci bulunmaz. Gerekli evrakların hazırlanmasına bağlı olarak başvuruda bulunulabilir. Evrakların hazırlanması süreci başlamadan önce bağlı olduğunuz odadan ayrıntılı şekilde bilgi alabilirsiniz. Oda görevlileri sizlere gerekli bilgileri aktaracaktır. Başvuru işleminiz öncesinde uzman görüşünü almak adına bu yolu tercih etmek sizlerin kredi sürecinde sıkıntı yaşamamanız adına hayati önem taşımaktadır.

 

Esnaf Kefalet Kredileri Nasıl Alınır? 

Esnaf kefalet kredisi almak için belirli şartlar gerekmektedir. Bu şartları maddeler halinde sıralayarak yardımcı olmaya çalışalım.

 

 1. Esnaf ve sanatkar olmanız, bağlı bulunduğunuz odada sicil kaydınızın bulunması gerekir. Bu konuda oda sizlere gerekli bilgileri verecektir. En az da 3 aylık esnaf ünvanına sahip olan herkes bu krediye başvuru yapma hakkına sahiptir.
 2. Bağlı bulunduğunuz meslek odasının belirli sınırları bulunmaktadır. Sizin de işletmenizin bu meslek odası sınırları içerisinde faaliyet göstermesi gerekmektedir. Daha önce bir odaya kayıt yaptırdıktan sonra taşınan firmalar gerekli aktarımı yapmalı ve odasının kaydını düzenlemelidir. Aksi halde bu konuda sıkıntı yaşayabilirler.
 3. Her ne kadar bankaya başvuruda bulunulmasa da kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredilerle alakalı olarak firmanızın sorun yaşaması sizlerin bu kredi fırsatından yararlanamamasına yol açacaktır. Gerekli tüm değerlendirme işlemi devlet bankaları tarafından işleme alınacaktır.
 4. Gerekli görüldüğü durumlarda sizden ipotek veya kefil istenebilmektedir. Başvurunuz akabinde esnaf kefalet kredileri için güven oluşturulması adına böyle bir talepte bulunulabilir.
 5. Vergi borçları burada önemli hal almış bulunmaktadır. Devlete herhangi bir borcunuzun bulunmaması gerekir. Sizden vergi borcu yoktur yazısı istenilecektir.
 6. Az önce de bahsettiğimiz gibi son 3 ay göz önünde bulundurulduğunda esnaflık faaliyetinin devam ediyor olması gerekir. Bu takdirde esnaf kefalet kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz.
esnaf kefalet kredileri

esnaf kefalet kredileri

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 Esnaf kefalet kredileri başvurusunda bulunacağınız zaman bazı evrakların da tamamlanması gerekmektedir. Bunlar hakkında da sizlere bilgi verelim. Liste halinde sunarak daha kolay bir şekilde ulaşmamızı sağlamaya çalışalım.

 1. 3 adet kimlik fotokopiniz
 2. 3 adet vesikalık resminiz. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olması istenilmektedir.
 3. 1 adet asıl ve 2 adet fotokopi olmak üzere toplam 3 adet ikametgah belgenizi sunmanız gerekmektedir.
 4. Fotokopi olarak 3 adet Esnaf Sicil belgenizi hazır bulundurmanız gerekmektedir.
 5. 1 adet asıl, 2 adet fotokopi olmak üzere 3 adet imza sirkünüz bulunması gerekmektedir.
 6. 1 adet asıl ve 2 adet fotokopi olmak üzere 3 adet oda belgenizin kayıt belgesi gerekmektedir.
 7. 3 adet vergi levhası fotokopiniz
 8. 3 adet son döneme ait vergi beyannamenizin sunulması gerekmektedir.
2023 Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır ? (Faizsiz Hayvan Kredileri)

2021 hayvancılık kredisi için Türkiye’de hizmet veren birçok banka; kişilere kolaylıkla kredi verebilmektedir. Başta kamu bankası olan Ziraat Bankası olmak üzere, diğer birçok özel banka da 2021 hayvancılık kredisi vermektedir. Buna ek olarak, devlet destekli 2021 hayvancılık kredisi yerine hayvancılık hibe desteği de belirli şartlar sağlandığı takdirde; ilgili bankalardan alınabilmektedir. Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır ? Eğer hayvancılık alanında bir projeniz varsa ve 2021 hayvancılık kredisi almak istemiyor; hibe olanaklarından

İlgili İçerik

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Esnaf kefalet kredisi başvurusu için aslında yazımızın başından beri belirttiğimiz gibi şartlar belirlidir. Öncelikli şart olarak esnaf olmanız gerekmektedir. Son 3 aylık dönemde gerekli esnaf statünüzü kanıtlayabilir olmanız gerekmektedir.

Ticaret ve Meslek odaları üzerinden bu başvuru yolunu izleyebilirsiniz. Bu noktada banka ile alakalı herhangi bir probleminiz olmaması gerektiğinin de altını çizmek gerekir. Bankacılık sistemleri üzerinden gerekli kontrol yapıldığında olumsuzluk olması sizleri zorda bırakacaktır. Bu yüzden gerekli şekilde ödemelerinizin düzenli şekilde yapılmış olması ve kredi notunuzun yüksek tutulmuş olması gerekmektedir.

esnaf kefalet kredisi şartları

esnaf kefalet kredisi şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

 Esnaf kefalet kredisi bilindiği gibi 3 ayda bir ödenen bir ödemedir. Günümüzde esnaf kredisi ile ilgili olarak 60 aylık bir ödeme planında 50.000 lira aldığınız takdirde faizler ve oranlar ile birlikte 58.748, 42 TL geri ödeme toplamı olacaktır. Net olarak belli krediye başvurduğumuzda elinize geçecek tutarsa 47.525 TL’dir. Bu vermiş olduğumuz rakamlara bağlı olarak ufak tefek oynamalar olabilir. Bu yüzden oda ile görüşmek daha sağlıklı olacaktır. Kredi sistemine giriş yapmadan önce oda ile görüşmek bu anlamda sizlere fayda sağlayacaktır. Düzenlemeler sistemsel ve günün şartlarına göre değişebilmektedir. Bu anlamda alacağınız kredi tutarları daha düşük faiz oranlarıyla sunulabilir.

Kredilerle ilgili özellikle sektörel farklılık olmadığının da altını çizmek gerekir. Esnafın gıda sektöründe ya da tekstil sektöründe olması herhangi bir şeyi değiştirmez. Sadece bağlı olduğu oda ve başvuru yapacağı oda değişecektir. Aynı oranlarla tüm sektörlerin bu fırsattan yararlanma şansı bulunur.

Çiftçilere Devlet Destekli Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Devletimiz, çiftçilere devlet destekli hibe kredisi ile yardım ederek; çiftçilik ve turizm gibi sektörlerin canlanmasını sağlamaktadır. Fakat devlet destekli hibe kredisi verilirken; belirli bir takım şartlar ve kurallar koymaktadır. Eğer başvuru yapan kişi bu şartlara ve kurallara uyuyorsa; ancak bu şekilde başvuru yapabilir. Şartlara uymayan kişiler, devlet destekli hibe alamamalarının yanı sıra; aynı zamanda başvuru dahi yapamamaktadır.Devletin çiftçilerden istediği bu şartlar; tamamen gerçek ihtiyaç ve proje sahiplerine destek verilebilmesi

İlgili İçerik

Esnaf Kefalet Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

 Esnaf kefalet kredisi bağlayıcılığı olan bir kredi türüdür. Bu yüzden bankalara nasıl kredi ödenmediği zaman sıkıntı oluyorsa sizler için bu konu da sıkıntı olacaktır. Aynı zamanda sicilinize işleyerek kullanacağınız olası diğer kredileriniz için de sıkıntıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu anlamda kredilerin doğru ve zamanında ödemesinin yapılması sizler için en doğru işlemdir.

 

Esnaf Kefalet Kredisi 2021 Güncel Faizler

 Esnaf kefalet kredisi güncel faiz oranlarını sunmak gerekirse 60 aylık vadeli aldığımızda aylık faiz oranı yüzde 0.37’dir. Yıllık faiz oranı ise % 4.5 olarak belirlenmiş bulunmaktadır. 2021 yılının güncel faiz oranları bu şekilde belirlenmiştir. Ancak İlerleyen dönemlerde faiz oranları değişebilir. Özellikle bu süreçte virüse bağlı olarak da sıkıntı yaşayan esnaf için büyük bir kolaylık olurken ilerleyen süreçte faiz oranı yükselme ya da düşme yaşayabilir.

esnaf kredisi

esnaf kredisi

Borcu Olan Esnafa Kredi Müjdesi

Esnaf kefalet kredileri bu anlamda borcu olan esnaf için büyük bir cankurtaran olarak bulunmaktadır. Aslında özellikle ödeme vadeleri uzunluğu ve düşük faizlerle bu kredilerden yararlanabilmektesiniz. Esnaf dar boğazda kaldığında ciddi bir kurtarıcı olarak devreye girmektedir. Ayrıca günümüzde virüs etkileri nedeniyle ciddi sıkıntı yaşayan esnaf için büyük bir nefes alma fırsatı da sunulmuş bulunmaktadır.

Buna bağlı olarak bankalardaki faiz oranları da düşürülmüştür. Ancak kefalet kredilerinin oranları daha da düşük sunulmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Bloke Olan Kart Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde banka kartım bloke oldu nasıl açabilirim, bloke olan kredi kartı nasıl açılır denizbank ve bloke olan sim kart nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.