• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2110162,539
  % -0,09
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Satılan Hisse Senedi Ne Zaman Hesaba Geçer?

Satılan Hisse Senedi Ne Zaman Hesaba Geçer?

Son dönemde Koronavirüs sürecinde artan ilgiyle birlikte borsa yatırımları Türkiye’de büyük bir artış gösterdi. Temmuz ayında 300 bin küçük yatırımcı altı ayda 7 milyar TL’lik bir getiri sağladı. Ancak, özellikle borsayı tam manasıyla bilmeyen pek çok yatırımcı, satılan hisse senedi ne zaman hesaba geçer sorusuna yanıt aramaktadır. Biz de Kredi Bankalar sitesi olarak, bankalarda yatırım yaptığınız hisse senedinin satışı sonrasında paranın ne zaman hesabınıza geçeceğini ele aldık.

Hisse Senedi Satışı Sonrası Hesaba Geçme Süreci

Borsaya pek çok yeni yatırımcının girmesiyle birlikte teknik konulara hakim olmayan yatırımcılar, hisse senedi satışı sonrası paranın ne zaman hesaplarına geçeceğini merak ediyorlar. Bankaların yatırım sayfaları aracılığıyla yapılan hisse alışverişlerinde, hisse senetleri belli bir süre sonra hesaplarımıza geçmektedir. Yani bankanın internet bankacılığından bozduğunuz hisse senedinizin nakit parası hemen hesabınıza geçmez. Bankalar aracı kurum olarak çalıştığından, hisse senedinin parasının hesabınıza geçmesi için süre belirleyen kurum Borsa İstanbul’dur. Bankalar, komisyon oranlarıyla çalışmalarına devam etmektedirler. Bankanızın internet bankacılığından bozduğunuz hissenin parası, hisseyi bozduktan 2 gün sonra hesabınıza geçecektir.

Hisse Senedi Satışı Sonrası Hisse Alımı

Bankanızın internet ve mobil bankacılığından yaptığınız hisse yatırımlarında, belli kurallar bulunmaktadır. 2 gün kuralı tüm banka ve aracı kurumlarda geçerlidir. Hisseyi sattıktan sonra paranız hisse senedi hesabınızda bekletilir, hisseyi bozduktan hemen sonra (eğer hisse bürük takasta değilse) farklı bir hisse alımı yapabilirsiniz. Hisse senedi bozduktan sonra, vadesiz hesabınız ve yatırım hesabı bakiyenizdeki miktar kadar alım yapabilirsiniz.

resim 2023 03 25 190833800

Hisse Senedi Piyasadan Satış Verildiğinde Bozulmazsa Ne Yapılmalı?

Hisse senedi yatırımlarına yeni başlayanlar, hisse senedini piyasadan emir verdikten sonra bozulmamasından da şikayet ediyorlar. Hisse senedinizi piyasadan emir verdikten sonra eğer alıcı yoksa beklemek zorunda kalabilirsiniz. Güncel piyasaya göre veya daha yüksek miktardan emir verdiyseniz emir gerçekleştirildikten sonra, yatırım hesabınızda hisse senedi gözükmemesi gerekmektedir. Ayrıntılı alım-satım işlemlerini yatırım sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Teknik Destek Alarak Yatırım İşlemlerinizi Yürütebilirsiniz

Bankanızın internet bankacılığı ve mobil bankacılığı üzerinden yaptığınız hisse senedi alım-satım işlemlerinde, teknik konularda karşılaştığınız problemlerde bankanızın yatırım bölümü müşteri hizmetlerine başvurarak destek alabilirsiniz. İstediğiniz sorunun cevabına hemen ulaşabilirsiniz.

Kredi Bankaları Olarak Hisse Senedi Satışı Sonrası Hesaba Geçme Süreci Hakkında Bilgilendirdik

Borsa yatırımlarının artmasıyla birlikte, pek çok yatırımcı hisse senedi satışı sonrası ne zaman parasının hesabına geçeceğini merak etmektedir. Bankaların yatırım sayfaları aracılığıyla yapılan hisse alışverişlerinde, hisse senetleri belli bir süre sonra hesaplarımıza geçmektedir. Bankalar aracı kurum olarak çalıştığından, hisse senedinin parasının hesabımıza geçmesi için süre belirleyen kurum Borsa İstanbul’dur. Bankanızın internet bankacılığından bozduğunuz hissenin parası, hisseyi bozduktan 2 gün sonra hesabınıza geçecektir. Kredi Bankalar olarak hisse senedi satışı sonrası hesaba geçme süreci hakkında bilgilendirme yaparak yatırımcılarımıza yardımcı olmaktayız.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma veya Düşürme 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.