• YARIM ALTIN
  8.472,00
  % -0,84
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0425
  % -0,01
 • € EURO
  36,0968
  % 0,31
 • £ POUND
  42,7368
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,5495
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3803
  % -0,08
 • BITCOIN/TL
  2254321,512
  % 1,58
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Cardano Coin Nedir? (2023)

Cardano Coin Nedir? (2023)

Cardano Coin Nedir?

Cardano coin nedir?, kripto para gönderimi ve alımı için kullanılabilecek ADA kripto sistemine sahip bir platformdur. Bu kripto para, paranın geleceğini temsil etmektedir ve kriptografi ile güvenli olması garanti edilen hızlı, doğrudan transferleri mümkün kılmakta. Cardano, 2015 yılında geliştirilmeye başlanmış olsa da 2017 yılında Charles Hoskinson tarafından kullanıma başlanmıştır. Cardano, ölçeklenebilmesinin yanı sıra güvenli bir yapıya sahip üçüncü nesil blockchain platformu olarak bilinir. Bu platform, blockchain sistemine esneklik katmak üzere açık kaynak kodlu şekilde geliştirilmiştir. Ada ise Cardano platformunun kripto para birimidir ve adı ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’ten gelmektedir. Ölçeklenebilirlik ve sürdürebilirlik işlevlerine odaklanan Cardano, aynı zamanda ilk merkeziyetsiz blok zinciridir.

Cardano Coin Nedir?

Cardano Coin Nedir?

Cardano Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Cardano platformu 2017 yılında Ethereum’un da kurucu ortaklarından biri olan Charles Hoskinson tarafından meydana çıkmıştır. Bu platform; İsviçre merkezli kuruluş Cardano Vakfı, geliştirme aşamasında yer alan IOHK ve Emurgo olmak üzere, üç ayrı kuruluş tarafından da destekleniyor. Bu platformun dijital para birimi ise “ADA“dır. Kendine has bir programa diline sahip Cardano, kullanıcıların ihtiyaçları ile düzenleyicilerin taleplerini dengelemek için tasarlanmıştır.

ADA Coin Ne İşe Yarıyor?

ADA, Cardano blockchain ‘inin kripto parasıdır ve blockchain üzerindeki faaliyetleri gerçekleştirmede kullanılır. Yıl başından beri yüzde 639 getiri sağlayan ADA, yüksek getirisi nedeniyle yatırımcıların da en çok tercih ettiği kripto paralar arasında yer almaktadır.

Cardano, Bitcoin ve Ethereum gibi blockchain’lerdeki ölçeklenebilirlik sorununu çözme amacıyla tasarlanmıştır. Zaman içinde çoklu varlık defteri ve doğrulanabilir akıllı sözleşmelere sahip bir merkeziyetsiz uygulama (DApp) geliştirme platformuna dönüşmesi hedeflenmektedir.

ADA Coin Ne İşe Yarıyor?

ADA Cardano Coin Nedir Ne İşe Yarıyor?

Cardano (ADA) Kurucusu Kimdir?

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’dur. Blockchain geliştiricisi ve Blockchain ’de birden fazla kilit projede ortak kuruculuk yapan isimlerin başında geliyor. Charles, Cardano’nun yanı sıra, Ethereum ve Ethereum Classic’in de kurucuları arasındadır. Charles Hoskinson 2013 yılında, EOSIO‘nun kurucu ortağı Dan Larimer ile birlikte, ilk blok zinciri ve kripto para birimi başlangıcı olan Invictus Innovations’ı başlattı.

Cardano (ADA) Nasıl Satın Alınır?

Bu dijital para birimini destekleyen herhangi bir kripto borsasından ADA satın almak mümkün. Bu kripto para birimi için en son borsaların listesi ve işlem çiftleri için piyasa çiftleri sayfamızı ziyaret edin.

Toplam arz: 45.000.000.000 ADA

Dolaşımdaki arz: 33,315,980,461 ADA

ADA, tüm zamanların en yüksek seviyesine 14 Nisan 2021’de, 1,56 dolar ile ulaştı. Piyasa değeri yaklaşık 43 milyar dolar olan ADA, 20.08.2021 tarihi itibarıyla üçüncü büyük kripto para birimi konumundadır. Şuan ADA çeşitli borsalarda 18,99 tl’den işlem görmektedir.

Solana Coin (SOL) Nedir? (2023)

Kripto paralarda Bitcoin ve Ethereum'un gerileyişi kripto yatırımcılarını üzmüş olsa da, bazı Altcoin projelerinde durum biraz daha farklılık göstermektedir. Son zamanlarda yükselişe geçen solana rekor üzerine rekor kırarak yatırımcıların gözdesi haline geldi. Solana Coin (SOL) Nedir? Solana, merkezi olmayan finans ( DeFi ) çözümleri sağlamak için blockchain zincir teknolojisinin izinsiz doğasını kullanan bankaların son derece işlevsel bir açık tokendir. Proje üzerinde il çalışma fikri 2017 de başlamıştır, Resmi olarak

İlgili İçerik

Cardano ve Diğer Kripto Paralar Arasındaki Fark Nedir?

Cardano fiyatlarının artacağı yönündeki olumlu tahminlerin birçoğu sunduğu teknik bazlı nedenlerden dolayıdır. Bunlardan biri kripto para biriminin blok oluşturma algoritmasıdır.

Bununla birlikte, “Alternatif Alım Kanıtı” algoritması, kripto para madenciliğinin elektrik tüketimini azaltmanın bir yolu olarak önem kazanıyor. Cardano’nun Ouroboros protokolü, ilk Stake of Proof sistemlerinden biriydi ve şimdiye kadar kanıtlanmış olan güvenlik sistemiydi. Kullanıcı güvenliği için isteklerini geliştirerek Daedalus Cüzdanı’nın geliştirilmesine başladılar. Bir kripto para cüzdanının normal gizlilik hususlarına ek olarak, Daedalus ayrıca belirli harcama şifrelerini ve işlem izlemesinin de özelleştirilmesini sağlar.

Filecoin Nedir ve Nerelerde Kullanılır? (2023)

Kripto para dünyasında bir çok ünlü ve popüler coin yer almaktadır. Bu coinlerden bir tanesi filecoin olarak piyasada. Filecoin hacmi yüksek olan çok yatırımcısı olan bir kripto para türüdür. Son zamanlarda en çok tercih edilen kripto paralardan bir tanesi olan filecoinin kim tarafından çıkarıldığı da merak edilmektedir. Filecoin Nedir ve Nerelerde Kullanılır? Filecoin Nedir ve Nerelerde Kullanılır? FIL coin, her ne kadar ICO’su 2017’de yapılmış olsa da 15 Ekim

İlgili İçerik

Cardano’nun Avantajları Nelerdir?

Cardano, madencilik algoritması için Proof of Steak ya da PoS madenciliği üzerinde geliştirilmiş olan Ouroboros’u kullanmaktadır. Ouroboros mekanizması kullanıcıların gizliliklerini korumaya ve de farklı blockchainler yaratmaya çalışan yenilikçi bir program olarak bilinmekte.

Bu programın amacı elektrik tüketimini devasa boyutlara taşıyan Proof of Work sistemine bir alternatif oluşturmaktır. Bu nedenle Cardano’nun en önemli avantajlarından biri elektrik tüketimi konusunda sağladığı tasarruftur dikkat çekmektedir.

Cardano’nun bir başka avantajı da blockchain teknolojisini bankacılık faaliyetlerine entegre etmesidir. Dolayısıyla Cardano protokolü pratiklik açısından da kullanıcılara bir fayda sağlamaktadır.

Cardano’nun Avantajları Nelerdir?

Cardano Coin Yorum

Cardano coin yorum konusu da bu verilerden hareketle son derece olumludur. Yatırımcıların ilk günden beri beklediği oranın üstünde kar elde edebilmesini sağlayan, Ada Coin ile ilgili pek çok platformdan kolaylıkla alım yapılabiliyor olması da yorumların iyimser olması ve fiyat bazında beklenen seviyeleri görebilmesi konusunda oldukça etkili.

Beklentiler en kısa süre içerisinde 1,40’tan 1,50 kırılmasını yakalayabilmesi yönünde. Yatırımcıların bir kısmı ise, belli dönemlerde sert düşüşler yaşanmasını BTC ile bağlantı hareket etmesine ve bu durumun önüne geçilebilmesi için, ayrılmanın söz konusu olması görüşünde. Gün içerisinde yaklaşık %12,46’lık bir düşüş yaşanması, aceleci yatırımcıların moralinin bozulmasına neden olurken, 10 Haziran sonrasında beklenen patlamanın Cornado coin ile ilgili de etkili olması da ön görülüyor.

NEM Coin Nedir Ne Amaçla Kullanılır NEX Nereden Alınır?

Kripto paralar hayatının neredeyse birçok noktasında karşımıza çıkıyor. Özellikle kamu ve iş alanlarında yapılan çalışmaların azlığından şikayet ediliyor. Tam burada NEM coin devreye girerek atılması gereken tüm adımları gerçekleştiriyor.Sanal para borsaları sürekli olarak gelişimi sürdürmeye devam ediyor. Aralıksız yapılan çalışmalar, giyimden, yeme içmeye varana kadar kullanılabilirliği artırılıyor. Fakat iş sektörü ve elektronik hesaplamaların

İlgili İçerik

Hangi borsalardan alınabilir?

ADA bütün kripto para borsalarından kolaylıkla alınabilir. ADA coin yıl sonu hedefi olarak 10-15 doların üzerine çıkması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Filecoin Nedir ve Nerelerde Kullanılır? (2023) başlıklı makalemizde Dolaşımda Kaç Filecoin (FIL) Bulunuyor?, Filecoin Nasıl Çalışıyor? ve Filecoin Nedir ve Nerelerde Kullanılır? hakkında bilgiler verilmektedir.